Serdecznie Zapraszamy

AMERICAN-BULL
Zacznij tutaj

Czy istnieje coś takiego jak amerykańska kultura?

W porównaniu z resztą świata Stany Zjednoczone są krajem tak młodym i zróżnicowanym kulturowo, że niektórzy poddają w wątpliwość istnienie odrębnej i jednorodnej amerykańskiej kultury. Na współczesnych Amerykanów wpłynęło wiele kultur europejskich, azjatyckich i afrykańskich. Jednak wielu obecnych mieszkańców tego kraju urodziło się już w Stanach Zjednoczonych i całe swoje życie spędziło w oderwaniu od krajów, z których pochodzą. Wielu obywateli pochodzenia latynoamerykańskiego czy azjatyckiego to Amerykanie od drugiego do piątego pokolenia, a dużą część Afroamerykanów oraz potomków osadników europejskich dzieli od kraju pochodzenia nawet dziesięć pokoleń. Trzeba również pamiętać o wpływie kultur plemiennych rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Elementy składające się na współczesną amerykańską kulturę pochodzą więc z wielu źródeł, ale ponad dwieście lat ich wzajemnego oddziaływania na siebie i rozwoju doprowadziło do przemian, które stworzyło zupełnie nową jakość.

Jeśli wyjedziesz ze swojego kraju choćby na rok staną się dwie rzeczy. Po pierwsze, spotkasz nowych ludzi i zetkniesz się z innymi warunkami życia, a wraz z nimi poznasz inną kulturę. Niezależnie od tego czy to, co napotkasz spodoba ci się czy nie, nauczysz się nowych pojęć i zwyczajów, poznasz inny światopogląd i system wartości, doświadczysz nowych rzeczy. Jednocześnie ty też pokażesz a może nawet przekażesz napotkanym ludziom elementy własnej kultury. Słowem, zmienisz się i zmienisz innych – w ten sposób dokonuje się wymiana kulturowa. Może się jednak zdarzyć, że wymiana ta nie będzie doskonała. Załóżmy, że chcesz nauczyć znajomego Chińczyka robić pierogi ruskie, ale w chińskim mieście, w którym mieszkacie nie można kupić twarogu i trzeba będzie go zastąpić czymś podobnym. Później twój znajomy może też dojść do wniosku, że pierogi smakowałyby mu jeszcze bardziej gdyby były bardziej pikantne. W ten sam sposób lokalne uwarunkowania i aktualne potrzeby społeczeństwa udoskonaliły amerykański sposób na życie wykształcając unikalną formę demokracji i tworząc nowy system konstytucyjnych wartości.

Jeśli po pewnym czasie powrócisz do swojego kraju zauważysz, że stało się jeszcze coś. Podczas twojej nieobecności czas w ojczyźnie się nie zatrzymał: zaszło sporo zmian, które cię ominęły. Może okazać się, że nie rozumiesz nowych popularnych powiedzonek a niektóre żarty bawią wszystkich oprócz ciebie. Zależnie od różnic kulturowych, dystansu i czasu spędzonego z dala od domu możesz przeżyć mniejszy lub większy szok powrotny. A teraz spróbuj sobie wyobrazić, że mieszkasz za granicą od dziecka i słabo pamiętasz Polskę. Albo że twoi rodzice są Polakami, ale ty znasz ten kraj tylko z opowieści. Albo wreszcie, że przyjeżdżasz do Polski po raz pierwszy po tym jak twoi przodkowie opuścili ją dwieście lat temu. Czy czujesz się jak u siebie w domu? Prawdopodobnie nie. Właśnie tak ma się codzienne życie Amerykanów do codzienności współczesnych Europejczyków, Afrykańczyków, Latynosów czy Azjatów. Kilkaset lat różnicy doświadczeń sprawia, że niektóre elementy kultur źródłowych przetrwały w kulturze amerykańskiej niemal niezmienione, choć zanikły w kulturze, z której pochodzą. Z kolei w zakresie innych elementów wszystko mogło się zmienić.

Współczesne Stany Zjednoczone kontrolują dużą część świata pod względem gospodarczym, dyktują kierunek rozwoju technologicznego i dominują w mediach a także w życiu codziennym mieszkańców innych krajów. Policzmy na przykład ile razy w ciągu ostatniego miesiąca mieliśmy okazję zjeść kawałek amerykańskiej kultury kulinarnej w McDonald’s. Raczej niż zastanawiać się, czy istnieje coś takiego jak amerykańska kultura powinniśmy zastanawiać się, czy za niedługi czas będzie istnieć jakakolwiek inna.